Adoptuj si posteľ zachráň život

Tlačová správa:
Bojíme sa zimy, hovoria ľudia bez domova aj tí, ktorí im pomáhajú

Kruté chladné počasie trápi len v uliciach Bratislavy viac ako 5000 ľudí bez domova. Verejnosť môže pomôcť špeciálnou adopciou postelí.

BRATISLAVA. 4. 12. 2018 – Začína sa najťažšie obdobie pre ľudí bez domova: „Zima“. Chladné vlhké počasie, sneh a mrazy každoročne v hlavnom meste Bratislava trápia viac ako 5000 ľudí bez domova. Mnohí z nich sú chorí alebo starí, a aj preto nepriaznivému počasiu podľahnú. Ťažké obdobie začína aj pre organizácie, ktoré ľuďom bez domova pomáhajú. 

„Pred 13 rokmi zamrzlo na ulici počas niekoľkých zimných týždňov viac než 20 ľudí. Vtedy sme si povedali, že sa to už nemôže stať a založili sme organizáciu Depaul Slovensko. Dnes máme 6 zariadení a denne pomáhame viac ako 250 ľuďom. Stále však máme pred zimou rešpekt, pretože našu pomoc potrebuje čoraz viac ľudí a naše možnosti sú obmedzené,“ povedal riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš. Depaul je najväčšou bratislavskou neziskovou organizáciou, ktorá pomáha ľuďom bez domova. 

Depaul preto pripravil kampaň Adoptuj si posteľ – zachrániš život“. Ľudí vyzýva, aby prispeli finančne a stali sa podporovateľmi postelí v ich zariadeniach. Vďaka tomu sa bude môcť organizácia lepšie pripraviť na tuhé mrazy a pomôcť ešte viac ľuďom. 

„Stretávame sa s tým, že ľudia neradi prispievajú priamo ľuďom na ulici, pretože sa boja, ako budú ich peniaze použité. Preto tu máme adopciou postelí, kde garantujeme, že peniaze darcov pomôžu na 100 % a premeníme ich na teplo, jedlo a sociálnu starostlivosť,“ vysvetlil Jozef Kákoš. 

V praxi to znamená, že verejnosť si môže vybrať z troch rôznych balíčkov pomoci na webovej stránke www.adoptujsipostel.sk. Najdôležitejšia je pre organizáciu pravidelná podpora. Vďaka nej môžu pracovníci Depaul Slovensko riešiť nielen krízové situácie, ale s ľuďmi bez domova aj dlhodobejšie pracovať poskytnutím sociálnej práce, terénnej práce alebo pomôcť chorým klientom. 

„Denne tak v špičke, ktorú každoročne zima prinesie, pomáhame takmer 320 ľuďom. Ďalších ľudí pravidelne monitorujeme v teréne, pretože obývajú rôzne chaty, kanalizačné šachty alebo iné miesta. Bez pomoci verejnosti by sme to nezvládli, preto prosíme nových podporovateľov, nech sa ku nám pridajú,“ uvidela sociálna pracovníčka Nikoleta Schillová.

Depaul Slovensko prevádzkuje nízkoprahovú Nocľaháreň sv. Vincenta, kde poskytuje stravu
a teplú posteľ, no klienti ju musia ráno opustiť. Okrem toho je pre klientov, ktorí sú vážne chorí alebo zoslabnutí, možnosť využiť Útulok sv. Luizy, kde majú celodennú starostlivosť a rovnako možnosť celodenného pobytu a pomoci vo forme sociálneho poradenstva dáva aj Útulok sv. Vincenta, a to pre ľudí, ktorí si hľadajú prácu, vybavujú dôchodok alebo potrebujú inú pomoc. Okrem toho svojim klientom pomáha aj rôznymi projektmi, ako napríklad rozvojom pracovných zručností, upratovaním mestských častí a komunitnou prácou. 

Zdieľanie článku:

Facebook
Twitter
Email