(NE)DOSTUPNOSŤ ZDRAVOTNEJ STAROSTLIVOSTI PRE ĽUDÍ BEZ DOMOVA NA SLOVENSKU
V Depaul Slovensko hovoríme v rámci advokačnej činnosti o témach ľudí bez domova, zastupuje ich hlas v spoločnosti a venujeme sa riešeniu tém, ktoré bránia ľuďom na ulici s návratom do dôstojného života. Jednou z týchto oblastí je nedostupnosť zdravotnej starostlivosti pre ľudí bez domova, s ktorou sa vo svojej praxi denne stretávame. Aj preto sme požiadali tím odborníkov v oblasti zdravotníckej analytiky vypracovať odbornú cost-benefit analýzu, ktorá sa mapuje tému (ne)dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre ľudí bez domova na Slovensku.
Cieľom štúdie bolo zanalyzovať nielen zdravotné, ale aj finančné dopady limitovanej dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre skupinu ľudí bez domova. Dostupná zdravotná starostlivosť je nielen prejavom ľudskosti a solidarity, zlepšuje vyhliadky ľudí na dôstojný život a je často prevenciou invalidity – pre štát je vo výsledku lacnejšia.
Štúdiu pre Depaul Slovensko v roku 2023 vypracovali analytici Martin Smatana, Michal Štofko a Katarína Barteková.
ČO HOVORÍ ZÁKON O ZDRAVOTNOM POISTENÍ
V roku 2004 vstúpil do platnosti zákon o zdravotnom poistení, ktorý obmedzil nárok na zdravotnú starostlivosť pre dlžníkov iba na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Toto obmedzenie sa kvôli nejasnej textácií zákona vynucovalo len v malom množstve prípadov. V roku 2011 sa preto do účinnosti dostala novela zákona, ktorá sprísnila pôvodné znenie, a tým dosiahla, že sa aj v praxi zredukoval prístup dlžníkov k zdravotnej starostlivosti.
Zákon u nás nerozlišuje príčiny vzniku dlhu na zdravotnom poistení. Postihuje všetkých dlžníkov rovnako, napriek tomu, že väčšina si platenie poistného nemôže dovoliť. Primárny dôvod tejto limitácie je obava zo strany štátu, že by v prípade ďalšieho „uvoľnenia“ pravidiel čerpania zdravotnej starostlivosti klesol výber poistného a počet neplatičov by sa zvýšil.
Napriek tomu, že jeden z hlavných dôvodov pre zmenu zákona v roku 2011 bol predpoklad zlepšenia výberu poistného, tento predpoklad sa nenaplnil. Výber poistného na Slovensku sa totiž ani po roku 2011 výrazne nezlepšil. Dá sa preto predpokladať, že ak by mali dlžníci plný prístup k zdravotnej starostlivosti, celkový výber poistného by bol na obdobnej úrovni ako doteraz.
V januári 2023 bola síce prijatá novela zákona, podľa ktorej by nárok na zdravotnú starostlivosť mali mať aj dlžníci, ktorí nespĺňajú žiadnu výnimku, ale potrebujú liečiť chronické alebo infekčné ochorenie, alebo ide o starostlivosť súvisiacu s tehotenstvom. Ľudia bez domova dopad novely v praxi nepociťujú.
Odopieranie zdravotnej starostlivosti dlžníkom je štát drahé a pre ľudí bez domova kruté riešenie. Zhoršuje ich zdravotný stav, podstatne skracuje životy, a zdravotný systém pritom nič neušetrí. Práve naopak, opatrenie z roku 2011 nepomáha zvýšiť výber poistného a neskorá liečba je pre štát drahšia.
AKÉ SÚ HLAVNÉ ZISTENIA ANALÝZY?
- Obmedzenie zdravotnej starostlivosti pre dlžníkov nemalo výrazný vplyv na motiváciu dlžníkov splácať dlhy na zdravotnom poistení, a to ani po sprísnení zákona v roku 2011
- Dlžníci na zdravotnom poistení majú horšie zdravotné výsledky)
- Ľudia bez domova majú horšie zdravotné výsledky
- Obmedzenie zdravotnej starostlivosti pre dlžníkov zvyšuje náklady štátu na zdravotnú starostlivosť
- Zhoršenie zdravotného stavu, ako následok slabšej dostupnosti k starostlivosti má kaskádovitý efekt na celkové výdavky sektora. Čím slabšia dostupnosť – tým horší stav pacienta – tým drahší akútny výkon.
ZAUJÍMAVÉ DÁTA – INFOGRAFIKA NA STIAHNUTIE