Juraj

Vedec, disident, filantrop…MUŽ V SANDÁLOCH 🧘‍♂️

Náš bývalý riaditeľ Juraj, má mnoho mien a prívlastkov. Okrem toho, že ho stretnete aj v decembri obutého v sandáloch (bez ponožiek) nesie so sebou VŽDY kus obrovskej energie🥰. Juraj vyštudoval v Bratislave na Technickej škole odbor kybernetiky a po škole sa zamestnal v Ústave spracovania a aplikacie plastických látok. POZOR! Nie je to však taký obyčajný vedec. Ešte počas školy, ako sám hovorí, fungoval v takzvanej tajnej skupine – podzemnej cirkvi.

„Bola to literatúra, ktorá sa nosila z vonka. Samizdaty čo sa vydávali. Veľa sme nosili cez Poľsko či z Ríma. Iné aj z prostestankých zdrojov a veľa vecí sme my prepisovali a klepali na stroji. Snažili sme sa byť opatrní, menili sme stále miesta stretávania a dostali sme základy opatrnosti ako prežiť v režime.“ A ako sa vedec dostal do charity? Po režime sa začali hľadať ľudia na nové miesta, ktoré dovtedy neexistovali. A hľadali niekoho aj do Charity.

„Tak napríklad môj prvý projekt na Charite bol, že sme prijali deti z Černobylu. To bolo tesne po tej nehode teda. A tak sme na mesiac sem prijali deti a zorganizovali taký špeciálny prázdninový projekt. Vyše 100 detí to bolo. No a postupne sme rozvíjali viaceré projekty – prvý detský domov, farské charity, dobrovoľníctvo, hospic, pomoc zo zahraničia…“

Počas jeho práce sa stretával s mnohými ľuďmi v núdzi a práve to ho priviedlo k ľuďom bez domova. „V socializme neboli viditeľné tie problémy a vtedy sme vypracovali takú podrobnú reportáž o tom, ktorá skupina je tá okrajová. Drogovo závislí, prostitúcia a obchod s ľuďmi – toto sme identifikovali a zistili teda, že sa to všetko prelína u ľudí bez domova.“ Začal teda pracovať na pláne v pomoci pre ľudí bez domova. Do pár mesiacov sa mu s ďalšími úžasnými ľuďmi podarilo presadiť zmenu v zákone a otvoriť tak 1. nízkoprahovú nocľaháreň na Slovensku. Rozbehol organizáciu, ktorá za viac než 13 rokov pomohla už tisícom ľuďí bez strechy nad hlavou.

„Na začiatku bolo ťažké presvedčiť spoločnosť. Ľuďom bez domova nechcel nikto pomáhať lebo všetci boli toho názoru, že im pomáhať netreba. Teraz však mnohí z nich žijú nové životy.“ Juraj dodnes denne pomáha ľuďom v núdzi a neustále rozbieha nové a nové projekty. Jeho prínos a to čo za tie roky spravil pre ľudí bez domova sa skutočne nedá zmerať či zachytiť na kus papiera. ĎAKUJEME, za…to nekonečné všetko! 🧡

Zdieľanie článku:

Facebook
Twitter
Email