Imrich

Imrich využíva služby nízkoprahovej nocľahárne asi od roku 2011. Celý jeho príbeh na ulici začal rozvodom s manželkou, s ktorou má dve deti. Po rozvode mu vznikla povinnosť platenia výživného na dve deti, a keďže do toho všetkého prišiel o prácu, začal sa mu jeho kolotoč s exekúciami. Imrich pricestoval do Bratislavy za prácou, no napriek jeho snahe bol po čase prinútený využívať služby nocľahárne. Netrvalo dlho a Imrich sa začlenil do komunity ľudí bez domova, čo mierne naštrbilo jeho motiváciu, a pridal sa k tomu aj alkohol. Keďže v Bratislave nemal stabilný príjem, rýchlo ho dobehli exekúcie za neplatenie výživného, ktoré nemal z čoho uhrádzať. Nasledoval výkon trestu v trvaní jeden a pol roka.  

Po prepustení z výkonu trestu bolo na ňom opäť badať zapálenie a motiváciu začať odznova. No tak, ako predtým, opäť to padlo na tých istých veciach. Dva roky od prepustenia z výkonu trestu  sa tam opäť vrátil . Po pol roku ho prepustili a Imrich dostal novú šancu začať odznova. No namiesto návratu do starej partie si Imrich našiel v nocľahárni priateľku. Tá bola akurát po rozchode s priateľom, s ktorým čakala dieťa. Imrich sa gravidnej priateľky ujal gentlemansky. Po pôrode sa dokonca ujal oficiálneho otcovstva, keďže si maloletú prepísal na seba. Celkom odvážne od človeka, ktorý mal v minulosti problémy z výživným. Dieťa uložili do náhradnej starostlivosti, a pravidelne ho chodievajú navštevovať, kým sa oni nepostavia na vlastné nohy. 

Na jar tohto roku sa organizácii Depaul Slovensko podarilo v spolupráci s MÚ Ružinov pripraviť projekt zamestnávania klientov v Ružinovskom podniku verejnoprospešných prác. Imrich s priateľkou neváhali, a boli medzi prvými uchádzačmi o prácu. Dnes sú to už dva mesiace, čo chodia obaja pravidelne do práce a napriek počiatočným obavám je s nimi zamestnávateľ nadmieru spokojný. Okrem tejto práce chodievajú cez víkend ešte na nočné brigády, aby mali na prilepšenie. Takto náročný pracovný režim by nejedného položil, no oni bojujú o svoj sen ďalej.  

Dnes, po dvoch mesiacoch práce už nevyužívajú služby nocľahárne sv. Vincenta de Paul, nakoľko si z platu zvládajú hradiť komerčnú ubytovňu, kde majú súkromie a kde čerpajú energiu, aby to všetko optimálne zvládali. Pred časom požiadali, ako rodina s malým dieťaťom,  v Bratislave o nájomný byt.  Podľa Imrichových slov to vyzerá celkom nádejne, čakať by mali cca rok, no podnájom bude podmienený starostlivosťou o svoje maloleté dieťa.  

Z pohľadu sociálneho pracovníka je až zarážajúco zaujímavé, koľko energie a životnej sily dokáže preukázať klient, nad ktorým už viacerý zlomili palicu. 

Imrichovi a jeho dvom „babám“ držíme palce. 

Zdieľanie článku:

Facebook
Twitter
Email