AKÁ NÁROČNÁ JE CESTA Z ULICE…

Pre Milana je typický dobrosrdečný, trochu bezbranný výraz v tvári. Nezmazala mu ho ani rana na čele, z ktorej mu tiekla krv, keď sme ho prvý raz stretli. Pre podozrenie zo zlomeniny lakťa sme ho zaviezli na pohotovosť, no ešte predtým do nášho denného centra, kde sa osprchoval a vymenil si oblečenie.

No a tak sme od novembra 2019 boli s Milanom v pravidelnom kontakte. Vybavil si občiansky preukaz, riešili sme s ním jeho zlý zdravotný stav a postupne sme vybavovali doklady potrebné k umiestneniu do zariadenia.

Keď tu zrazu, Milana nikde. Nevedeli o ňom jeho kamaráti, nenachádzal sa na žiadnych miestach, kde zvykol nocovať a pracovníci z ostatných služieb, ktoré sporadicky využíval o ňom tiež nič nevedeli.

Tušili sme ale, čo sa stalo. Milan bol v minulosti zneužívaný na žobranie a prácu, kedy mu neboli prenechané žiadne prostriedky. Bohužiaľ sme mali pravdu. Zahliadli sme ho z auta, ako tlačí nákupný vozík plný železa do zberu. Vystrašene sa obzeral, keď sme za ním prišli, očividne sa bál, aby si ho niekto s nami nevšimol. Bolo jasné, že je znova tam, odkiaľ už viackrát utiekol.

Rýchlo sme zdôraznili možnosť ubytovať ho v našom útulku. Zistili sme, kde je držaný a prišli po neho viackrát, pod zámienkou prinesenia potravín. Milan mal problém sa pred ostatnými jednoznačne vyjadriť, že je držaný nasilu a to aj v prítomnosti polície.

Raz si ale naše auto všimol skôr ako jeho ‘parťáci’ a tak v rámci možností pribehol a nasadol. Z vnútra sme zamkli dvere. No to už boli pri nás aj ostatní a bránili v odjazde vlastnými telami. Blokovali sme oba jazdné pruhy. Autá aj trúbenia sa kopili.

Zavolali sme políciu, ale kým prišla, za plačlivých výkrikov: „Milan ostaň!” nás predsa len pustili.

Od začiatku roka 2022 je Milan umiestnený v zariadení sociálnej starostlivosti.

Aj takýto neuveriteľný príbeh je dennou realitou našich kolegov. Denne robíme skutočne maximum, aby príbehy, ako je i tu Milanov, skončili happy endom. Tá cesta je však veľmi náročná. Pomôžte nám pokračovať v našej misii byť tu pre čo najviac ľudí, ktorí tak neodkladne potrebujú našu pomoc.

ĎAKUJEME ❤️

Zdieľanie článku:

Facebook
Twitter
Email