(NIE LEN) JEDEN PRÍBEH Z TERÉNU

Laco bol na ulici viac než dlhý čas. Pred tým, než sme ho stretli sa živil najmä zberom železa. Naše terénne pracovníčky sa s ním zoznámili ešte v roku 2018 keď pri jednom z ich bežných výjazdov narazili na malú „chatku“ v okrajovej časti lesíka. Bol to vždy čulý, usmievavý, pracovitý a samostatný typ človeka. Pomohli sme mu s vybavovaním kartičky poistenca, minimálnej podpory ale taktiež s rozvodovými papiermi. Ešte v ten rok začal pracovať v aktivačných prácach (čistil okolie mesta, chodníky, zástavky…). Jedinýkrát, kedy vieme, že Laco nepracoval, bolo v čase, keď mu nepekne napuchla ruka po uštipnutí hmyzom. Vtedy mu to naša kolegyňa Paťa ošetrovala 3 týždne pokým sa mu ruka úplne nezahojila.

Ďalšie roky sa presúval z miesta na miesto. Pracoval a snažil sa jednoducho čo najlepšie prežiť. Poslednú zimu to však bolo stále náročnejšie. Mrazy boli (dosť) kruté a obmedzenia spojené s koronou mu komplikovali bežné fungovanie.

Terénni pracovníci mu preto pomohli s presunom do nášho útulku pri nocľahárni. Tam Laco dostal svoju posteľ a naši sociálni pracovníci mu začali hľadať miesto, na ktoré by sa mohol presunúť už natrvalo. Keďže Laco nie je dôchodca a nemá ani žiadne ťažké zdravotné problémy, chcel ísť niekde, kde by mal deň zaplnený prácou s možnosťou akejkoľvek realizácie:).

Ponúkli sme mu preto miesto v kláštore pod Znievom. Laco tam bude mať prácu v okolí prírody, zvierat a spoločnosť mnohých podobných príbehov ako je ten jeho. Takto (aspoň zatiaľ) končí ďalší príbeh klienta z terénu.

Len tento rok sme dokázali nájsť stabilné bývanie (v domovoch dôchodcov, špeciálnych zariadeniach, ubytovniach…) už 26 (!) ľuďom bez domova. Ďalší 3 ľudia pritom bývajú v prenajatých bytoch (ktoré sú súčasťou nášho integračného projektu bývania) a ďalší 3 ľudia sú súčasťou projektu Ubytúlok (so stabilnou prácou a posteľou v našom zariadení).

Aj na základe našich príbehov tak vidíme, že neexistuje beznádejný prípad. Cesta pomoci ľuďom na ulici je síce náročná (a môže trvať roky) no pred nikým by sme nemali zatvárať dvere. Pánov ako je Laco, je vonku ešte stále (viac než) dosť a každý z nich si zaslúži rovnakú šancu nájsť si strechu nad hlavou.

Aj vďaka vám však dokážeme pomáhať viac. Ak chcete podporiť prácu našich úžasných kolegov, prispieť dobrovoľnou čiastkou môžete TU: https://depaulslovensko.darujme.sk/nie-sme-doma-4220d/

Rovnako nám však môžete pomôcť s materiálnymi darmi, ktorých nie je nikdy dosť : https://depaul.sk/materialna-pomoc/

ĎAKUJEME, váš Depaul tím 🧡

Zdieľanie článku:

Facebook
Twitter
Email