Skorší Mikuláš pre klientov Integračného programu bývania.

Predstavte si, že sa máte sťahovať po mnohých rokoch života na ulici do nového bytu, ktorý je ale nezariadený.
A povedzme si, človeku sa ináč býva, keď si nemusí robiť starosti, za čo kúpiť koberec, alebo varnú kanvicu na teplý čaj, ktorý si vypije z pekného pohára.

Integrácia človeka bez domova späť do spoločnosti je nesmierne náročný a komplexný proces.
Vyžaduje si veľa ľudského úsilia, veľakrát je to o jednom kroku vpred a dvoch vzad, kde motivácia zohráva dôležitú úlohu. Koncept Housing First je celosvetovo úspešným prístupom, riadi sa heslom: bývanie ako prvé a pre každého. V roku 2020 Depaul spustil Integračný program bývania, ktorého základnou ideou je asistencia klientovi pri hľadaní a nájdení dostupného bývania s udržateľným nájomným a následná partnerská spolupráca klienta a sociálneho pracovníka na integrácii klienta cez bývanie. Tím programu zháňa vhodné ubytovanie pre klientov, čo sa na prvé počutie zdá ako jednoduchá vec, no dostupného nájomného bývania je vo všeobecnosti nedostatok a na komerčnom realitnom trhu ľudia bez domova stále bojujú s predsudkami, ktoré u prenajímateľov vzbudzujú (nepodložené) obavy prenajať im byt. Aj napriek tomu, že pracovníci Depaul sú v pravidelnom a aktívnom kontakte s klientmi, poskytujú im potrebnú odbornú podporu a podľa potreby aj pomoc pri riadení domácnosti.

A aj keď nájdenie bytu nakoniec dopadne úspešne, častokrát mu chýba vhodné či dostatočné vybavenie. A predstavte si ten stres, že ste nastúpili práve do práce, výplata je v nedohľadne a pomyslenie, že prvé zarobené peniaze miniete hneď v prvý deň na vybavenie domácnosti, nie je práve motivujúce. Preto tím programu prišiel s fantastickou a veľmi zmysluplnou ideou: zriadiť nábytkovo – materiálnu banku. V praxi to znamená, že máme sklad s nábytkom, elektronikou a ostatným základným vybavením domácnosti (pozor, žiaden nadštandard!), z ktorého si budú môcť klienti vypožičať na dohodnuté obdobie veci, kým si ich nebudú schopní zadovážiť sami. Túto skvelú myšlienku podporila Nadácia Slovenskej sporiteľne, bez ktorej by táto idea bola stále len vo fáze sna. Mikuláš bol k našim klientom ozaj štedrý!

Zdieľanie článku:

Facebook
Twitter
Email