Milan

Z PRAHY NA ORAVU 🧳 (S PRESTUPOM NA LUJZE:)

V roku 2018 sa pár našich terénnych pracovníčok zúčastnilo na konferencii v Prahe. Spojili to aj s exkurziou v organizácii Naděje, ktorá sa v ČR venuje ľuďom bez domova. Vzali nás aj priamo do terénu, kde sme stretli dvoch klientov pochádzajúcich zo Slovenska. Oboch sme našli v ťažkom zdravotnom stave no v Prahe im už nik nevedel viac pomôcť.

Jeden z klientov, Milan, prežíval celé svoje dni medzi kríkmi. Keď sme ho stretli, našej slovenčine sa veľmi potešil😊. Slovo dalo slovo a pán Milan sa rozhodol, že ak bude možnosť, rád by sa vrátil naspäť domov na Slovensko. Pracovníci Naděje mu vybavili lekársku správu (čo ozaj nebolo ľahké) a po čase sa nám podarilo ho presunúť ku nám do Útulku sv. Lujzy.

Jeho zdravotná karta nevyzerala najlepšie. Trápili ho najmä problémy s chôdzou, čo spôsobovalo, že sa nedokázal pohybovať sám. No za pomoci chodítka alebo zábradlia to zvládal. Pomaly. Často mu najlepšieho pomocníka robil práve invalidný vozík. Po rokoch na ulici bol ale zmierený s tým, že sa jeho stav už asi nezlepší.

Hoci bol u nás len krátko, hneď od začiatku začal prejavovať chuť naplniť svoje dni niečím užitočným. A tak začal predávať časopis NotaBene ešte s jedným z našich klientov. Stala sa z nich taká milá dvojka:). Jeden vedel kam ísť (lebo ten druhý by sa stratil) no a druhý vedel ako (lebo ten ďalší by zas na miesto sám nedorazil).

Dlho zvažoval návrat domov (na rodnú Oravu), no vo svojom stave by to sám v živote nezvládol. S našou radou sa rozhodol, že príjme miesto v zariadení s dlhodobým pobytom 🏠.

Inak je to veľký milovník zvierat a jedno také milé stvorenie sa nachádza aj v našom Útulku sv. Lujzy. Je to potulno/zdomácnený kocúr menom Muro 🐈. Tí dvaja sa okamžite skamošili a vždy keď pán Milan vyšiel von, čo to posedieť, trvalo len pár sekúnd kým si ho Muro našiel:). Pán Milan je dnes už vo svojom rodnom (milovanom) kraji a býva si pokojne pod novou strechou, ako by to vlastne malo byť. Kolegovia však radi spomínajú ako ho náš kocúr ešte vždy po jeho odchode čakával na záhrade. Bez parťáka to proste nie je ono…

Je dôležité, aby sme tu jeden pre druhého boli lebo na pomoc to chce vždy dvoch. Darujte nám svoje 2% a my urobíme všetko preto, aby sme príbehov ako je i ten Milanov, mali čo najviac ❤️. Len v roku 2019 sa nám podarilo darovať šancu začať znova až 44 ľuďom bez strechy nad hlavou. Ľudia bez domova si zaslúžia štastné konce!

Zdieľanie článku:

Facebook
Twitter
Email